IFAHR Statistics

Top 10 Jockeys For The Year 2020

Total 268 jockeys

Slno Name Country Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1 Mr Myrzabek A. Kappushev
46 19225.2 18 7 5 6 4
2 Ronan Thomas
47 465050 17 11 5 3 2
3 Richard Mullen
94 280047 12 9 8 9 7
4 Mr Kuban Kushubakov
24 18177.9 12 4 1 2
5 Tadhg O'Shea
97 618671 11 11 7 9 7
6 Mr I.M. Pshukov
24 4947.01 10 4 4 2
7 Fabrice Veron
77 292787 9 9 14 5 3
8 Szczepan Mazur
81 203277 8 8 9 13 6
9 Mr Julien Auge
16 69058 8 2 1 1
10 Connor Beasley
68 177455 7 7 3 6 7
11 Mr. Fakher Bakour
8 1618.25 7 1
12 Tomas Lukasek
41 146868 6 8 5 6 2
13 Mr G.M. Guseinov
26 2539.28 6 7 5 3 2
14 Antonio Fresu
75 145519 6 4 7 8 10
15 Faleh Bughanaim
44 165083 5 5 10 1 6
16 Bernardo Pinheiro
85 106480 5 5 4 7 4
17 Mr Yurii V. Kulinich
12 15496.6 5 3 1 3
18 Soufiane Saadi
38 331586 5 3 3 4
19 Mr Henriques Chavez Elione
11 18427.7 5 2 1 1
20 Sam Hitchcott
44 69984.3 5 1 5 2 6
21 Elione Chaves
53 60667.7 5 1 1 6
22 Fernando Jara
53 109305 4 7 2 2 4
23 Mr Mirbek Zh. Mamurov
22 4895.35 4 5 7 1 3
24 Sean Kirrane
28 67294.4 4 5 1 4 3
25 Mr Hamzat Sh. Ulubaev
15 3399.66 4 1 5 2
26 Meteb Ali Al-Marri* (-5kg)
35 47375.6 4 3 7 3
27 Mr Yuri Yu. Tikhonov
30 4792.16 3 9 3 6 3
28 Sandro Paiva
66 53698.6 3 5 1 1 1
29 JP Guillambert
33 55875.2 3 4 3 3 5
30 Mr. Mohammad Yaman Alalabie
11 1459.29 3 3 5
31 Ryan Curatolo
28 92992.1 3 3 3 2 3
32 Saif Al Balushi
47 72062.8 3 2 4 6 5
33 Harry Bentley
22 109408 3 2 3 5 1
34 Patrick Cosgrave
34 243099 3 1 3 2 2
35 Mr Dzhubey T. Avidzba
6 19379.7 3 1 2
36 Mr. Mohammad Hamaya
4 722.7 3 1
37 Mr. Molhem Khamis
10 1412.62 2 7 1
38 Mr M.V. Simankin
18 6843.14 2 5 2 3 3
39 Jim Crowley
17 173591 2 4 2 2 2
40 Mr Olivier Peslier
10 29403 2 4 1
41 Mr A.N. Andreev
13 4019.55 2 3 2 2 2
42 Mr Ioritz Mendizabal
14 73050 2 3 2 1 1
43 Mr D.D. Sukhanov
9 3697.59 2 3 2
44 Fredrik Janetzky
9 15951.6 2 2 2 1
45 Mr Nikolay A. Ukhvanov
9 771.17 2 2 1 1 3
46 Mr. D.G. Terentiev
4 442.8 2 2
47 Mr Ilgiz R. Saitgaleev
16 731.82 2 1 2 3 2
48 Mr Artem A. Paduchev
13 307.35 2 1 2 2 4
49 Brett Doyle
24 31715.4 2 1 2 2
50 Antoine Werle
11 21550 2 1 1 1 1
51 Maxime Guyon
6 662386 2 1 1 1
52 Leo Salles
4 16951.5 2 2
53 Theo Bachelot
23 78167.2 1 5 6 3 2
54 Jesus Rosales
60 47071.9 1 3 5 4 1
55 Al Moatasem Al Balushi
31 32546.8 1 3 2 1 1
56 ms Josephine Ingvarsson
7 9491.66 1 3 2 1
57 Mr. Esam Al kurdie
6 766.31 1 3 2
58 Mr M. Gasanov
21 1162.73 1 2 5 7 2
59 Mr Serge G. Nikolkin
9 2294.37 1 2 3 1
60 Royston Ffrench
54 28561 1 2 2
61 Anas Al Seyabi
27 32671.6 1 2 3 3
62 Mr E.I. Bikbaev
11 1430.38 1 2 1 2
63 Mr Jean-Bernard Eyquem
12 23550 1 1 3 3 3
64 Dane O'Neill
13 19611.2 1 1 2
65 Marco Casamento
22 14296.6 1 1 1 2 3
66 Mr A. Crastus
7 20550 1 1 1 2
67 Martin Rodriguez
6 6459.52 1 1 1 1 1
68 Gary Sanchez* (-5kg)
18 10730.5 1 1 1 1
69 Joanna Grzybowska
13 19317.8 1 1 1 1
70 Mr Maksim Yu. Kushnarenko
3 701.59 1 1 1
71 Harry Bentley
11 18046.3 1 1 2 1
72 Mr Jose carlos Lopera
6 3305.42 1 1 1 1
73 Mr Stanislav Nikolkin
6 1316.84 1 1 1 1
74 Alexander Reznikov
17 13185 1 1 2
75 Mr K.D. Dokturbaev
2 261.08 1 1
76 Ulrika Holmqvist
11 5214.17 1 5 1 1
77 Eduardo Pedroza
27 40439.7 1 4 1 1
78 Shakir Al Balushi
8 38757.9 1 3
79 Mr. Majed Al Hussin
3 378.53 1 2
80 Per-Anders Graberg
10 6392.78 1 1 2 1
81 Mr A.S. Kozlov
6 1822.91 1 1 1 1
82 Adam McLean
16 8925.31 1 1 1
83 Saleh Salem Al-Marri (-5kg)
17 14603.4 1 1 5
84 Abdul Aziz Al Balushi
14 12935.6 1 1 1
85 Mr Anzor Alberdiev
3 7277.47 1 1
86 PA Graberg
7 4666.61 1 2 3
87 Mr Alexander V. Ivanskoi
6 2429.62 1 1 2
88 HELLYN Stephen
2 2850 1 1
89 Mr O.V. Shabalkin
3 92.01 1 1
90 Cristophe Soumillon
1 127986 1
91 JB Eyquem
1 14615.3 1
92 Stephan Breux
1 2500 1
93 Mr A.Yu. Kulinich
1 1955.23 1
94 Tsukerman Bogdana
1 310.54 1
95 Mr R. Ruhtin
1 287.53 1
96 Mr. Khalid Hamoud
1 218 1
97 Mr. Majed Alali
1 218 1
98 Mr. Nizar Moubayed
1 210.29 1
99 Mr I. Hakunov
1 1
100 Noel Garbutt
48 24355.1 4 6 4
101 Mr N.N. Nurmanov
12 2738.67 3 2 3 1
102 Luca Maniezzi
17 18448.9 3 1 1 3
103 Mr. Mojhem Al Daabo
8 774.02 2 6
104 Mr Murat B. Dzhanmurzaev
22 428.26 2 5 5 5
105 Mr T.M. Guseinov
11 366.58 2 2 2 4
106 Ms Fabienne De Geer
7 3184.17 2 1 2 2
107 Mr Azat H. Zakiev
6 462.92 2 1 2
108 Mr Jerome Cabre
11 7450 2 1 1 1
109 Mr R.T. Sizhazhev
5 692.95 2 1 1
110 Mr R. Khatkov
4 334.11 2 1 1
111 Julien Augé
2 98796.5 2
112 Adnan Hawa
14 4884.24 2
113 Mr. Hussin Ka'eed
2 256.98 2
114 Ms N. Nekrasova
22 2733.51 1 5 3 3
115 Mr. Adam Shegushev
10 1661.84 1 3 3 1
116 Ivan Rossi
24 9739.99 1 2 2 1
117 Olivier Peslier
4 154751 1 2 1
118 Mr Kruglikhin R.
6 1037.97 1 2
119 Mr M.V. Belov
6 560.68 1 1 2
120 Mr V.P. Parfuta
6 297.58 1 1 1 2
121 Julien Grosjean
6 4501 1 1 1
122 Mr Andreas Tapia Dalbark
4 1833.21 1 1 1
123 Mr K.R. Khamizov
3 157.85 1 1
124 Jose Santiago
16 5086.21 1 2
125 Marcelian Kolmarkaj
5 8381.32 1 1 2
126 Mr Nazim Sulaimankulov
2 207.02 1 1
127 Mrs D. Bidzhiev
2 37.26 1 1
128 Oisin Murphy
4 9520.39 1 1
129 Patrick Dobbs
8 5184.02 1 1
130 Mr P.Yu. Suntsov
2 86.26 1 1
131 Maikon de Souza
2 16138.9 1
132 Jules Mobian
2 2600 1
133 Damien Morin
1 2600 1
134 Mr. Koen Clijmans
1 1250 1
135 ARTU Damien
1 1250 1
136 Angelika Berg
2 935.38 1
137 mr Liam Doran
2 917.41 1
138 Hasanov M.S.
1 552.06 1
139 Ms E. Podoima
1 186.32 1
140 Mr. Rashid Sida
1 130.8 1
141 Mr A.V. Kirshin
1 86.26 1
142 Mr A.R. Ishnazarov
3 57.51 1
143 Mr R.A. Panzhonkov
1 47.44 1
144 Mr Anton Levchenko
1 1
145 Adrie de Vries
27 32277.9 6 3 4
146 Al Moatasem Al Balushi
27 18034.6 2 2 6
147 Christophe Lamy
7 1426.79 2 2 1
148 Valentin Seguy
12 8550 2 2
149 Pierantonio Convertino
16 17371.1 2 1 2
150 Ali Khalid Al-Mosallam* (-5kg)
6 3108.15 2 1
151 E.I. Zolotukhin
8 198.38 2 1
152 Clement Cadel
8 3900 2
153 Mr Marat Z. Vafin
4 117.89 2
154 Mr A.A. Kardanov
4 207.02 1 3
155 Mr Emilien Revolte
5 14750 1 2
156 Mr G. Boldyrev
3 782.09 1 1 1
157 Mr V. Bondarev
3 207.02 1 1 1
158 Adrie De Vries
4 15507.3 1 1
159 Mr A.A. Sasykulov
3 174.24 1 1
160 Marc Monaghan
7 1369.37 1 1
161 Guedj-Gay Guillaume
8 3000 1
162 Rowan Scott
2 1882.87 1
163 Maikon De Souza
3 987.96 1
164 Mr Ivan G. Nikolkin
1 938.51 1
165 Mr. Fabian X. Weissmeier
1 750 1
166 PECHEUR Max
1 650 1
167 Mr I.B. Suvorov
1 161.02 1
168 Krivonosova Daria
1 124.21 1
169 Mr A.B. Pshikhachev
2 112.13 1
170 Mr. Abdalwahab Nemer
1 87.2 1
171 Mr. Maher Soltan
1 87.2 1
172 Mr Tariel Yu. Tsushba
2 28.75 1
173 Mr A.B. Gakaev
1 1
174 Mr Eldar Mugalimov
4 2 1
175 Mlle Lily Le Pemp
2 1950 1 1
176 Hanna Mårtensson
3 271.93 1 1
177 Mr A. A. Ivanskoi
3 1 1
178 Jerome Cabre
1 53889 1
179 Mr Shamil A. Hatkov
1 2932.84 1
180 F. Veron
3 1500 1
181 Jamie Spencer
2 888.04 1
182 Carlos Henrique
23 666.03 1
183 Rashid Ali Al-Marri* (-3kg)
12 666.03 1
184 Shakir Al Balushi
3 666.03 1
185 DIDON-YAHLALI
1 500 1
186 Mr Magomet A. Kappushev
2 334.69 1
187 ms Cornelia Hartsmar
3 271.93 1
188 Mr A.A. Balagov
8 71.88 1
189 Mr A.A. Kainov
1 17.25 1
190 Mr U. Kerimov
1 1
191 Ms M. Neborakova
1 1
192 Mr Amir Pshukov
1 1
193 Ryan Powell
18 2017.37 3
194 Mr Alexandre Gavilan
6 1400 2
195 Robert Tart
8 1027.02 2
196 V D TROOST
2 250 2
197 Mr Yu. Salakhutdinov
5 25.88 2
198 Mr. Mickael Forest
10 1500 1
199 Soufiane Saadi
1 750 1
200 Maxime Foulon
7 700 1
201 Mlle Laurie Foulard
2 700 1
202 Clement Merille
2 650 1
203 MLLE Maryline Eon
1 600 1
204 Ilyes Maghraoui
10 513.51 1
205 Amur Al Rasbi
1 513.51 1
206 Ms Josefin Landgren
4 191.13 1
207 Mr I. Satimov
1 11.5 1
208 Mr A. Parfuta
1 1
209 Ms D. Chernova
1 1
210 Huseynov T.M.
1 1
211 Ms Annie Lindahl
3 231.22
212 Ms Emma Nordin
2 116.92
213 Lind Nilsson
1 116.54
214 Louise Arnshed
2 114.68
215 Mr O.M. Shabalkin
1 57.51
216 Mr A. Berdibek
3 23
217 Yacine Ben Djekidel
15
218 Michal Abik
8
219 Mustafa Manav
5
220 Delphine Santiago
3
221 Mr Vincent Chenet
3
222 Abdul Aziz Al Balushi
3
223 Mickael Barzalona
3
224 Malin Holmberg
3
225 Maikel Narvaez Bravo
3
226 C. Dehens
2
227 Mr Roberto-Carlos Montenegro
2
228 Xavier Ziani
2
229 Sebastien Prugnaud
2
230 Jurico Bogaerts
2
231 Saif Al Balushi
2
232 Abdelhakim Lemsoukes
2
233 Amur Al Rasbi
2
234 Lucas Armand
2
235 Mr Ronan Thomas
1
236 Tina Långström
1
237 Mr Alexey I. Volik
1
238 Anna Pilroth
1
239 Mr Maxime Guyon
1
240 Shane Karlsson
1
241 Mr A.S. Likhanov
1
242 Mickael Barzalona
1
243 Kamil Grzybowski
1
244 Mr Maxim Shvachev
1
245 Hugo Journiac
1
246 Ismail Koyuncu
1
247 Mr Trolley de Prevaux Guillaume
1
248 Mr I.M. Tukhvatulin
1
249 Daniel Tudhope
1
250 Abdulaziz Jaber Dharman (-5kg)
1
251 Christophe Soumillon
1
252 Stephane Pasquier
1
253 Asad Al Seyabi
1
254 Mlle Morgane Bernard
1
255 Mr R. Pimonenko
1
256 MLLE AUDE DUPORTE
1
257 MATTHIAS LAURON
1
258 MATHIEU PELLETAN
1
259 EDDY HARDOUIN
1
260 MLLE CORALIE PACAUT
1
261 Wilson Oliver
1
262 A. Harchenko
1
263 Mr V.F. Salimkhanov
1
264 Mr R. Chetvertakov
1
265 BOS Cemilia
1
266 BALCAEN Seppe
1
267 HAEDENS Robin
1
268 DE BLENDE Lien
1