RUSSIA Russian Arabian Horse Breeders Association

RUSSIA Russian Arabian Horse Breeders Association

Phone
+ 7 87922 7-13-16
PO.Box
Shkolnaya Street 2 , Novotersky
Email 1
terkonzavod@mail.ru
Email 2
info@rahba.org
Country
russia
Mobile
+7 (962) 4087611
Website 1
Website 2

OUR CONTACTS

Post Author Avatar
IFAHR
Mrs. Olga Biryukova

RACE CALENDAR All Races

By:-Kazan , RUSSIA
Prize Star of the East (Autumn) (Russian Group II)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Closing Race season Stakes (Russian Group III)
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Autumn Stakes for fillies
By:-Pyatigorsk , RUSSIA
Condition race
By:-Kazan , RUSSIA
Nalchik Racetrack Stakes
By:-Kazan , RUSSIA
Prize Young Lady (Autumn)
By:-Kazan , RUSSIA
Pyatigorsk City Stakes (Russian Group III)
By:-Kazan , RUSSIA
Comparison Stakes (Russian Group II)
By:-Krasnodar , RUSSIA
Maiden

RACE STATISTICS

SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Legioner
by Karmel de Faust (FR) ex Lizeta, 2017, male, chestnut
7 24962.5 6 1
2
Pozitivniy
by Valensio ex Portupea, 2019, male, bay
5 1040.88 5
3
Isk RT
by Salakhadin ex Izvestnaya, 2020, male, chestnut
5 2306.01 4 1
4
Prescott
by Sunrise Tersk ex Primeta, 2018, male, grey
5 917.24 4 1
5
Mechta Tersk
by Folastello PY ex Maliana, 2019, female, bay
6 699.29 3 1 1 1
6
Djilli Grand
by Grand Ecran ex Dimpriza, 2019, female, chestnut
6 4980.09 3 1 1
7
Saahar (FR)
by Nizam (AE) ex Djesaelle (FR), 2017, male, chestnut
5 11118.9 3 1 1
8
Tanely
by Salahadin ex Mugadal, 2016, female, chestnut
4 1150.14 3 1
9
Apsny Gold
by Valensio ex Vestfalia, 2020, male, bay
4 2318.67 3 1
10
Burevestnik Tersk
by Benedick ex Budra, 2019, male, chestnut
4 1696.45 3 1
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Tersk Stud
173 25656.9 34 32 34 39 24
2
Mr Yu.A. Kondrashov
21 3819.96 11 3 5 2
3
Mr Yu.A. Talashchenko
45 4964.32 10 10 11 7 5
4
Mr Valentin Bukhtoyarov
30 31299.3 7 6 6 4 3
5
Mr Eduard Mordukhovitch
22 22244.8 6 8 4 2 2
6
D.A. Chakshov
35 17871 6 6 10 2 6
7
Mr S.H. Semyonov
7 2515.91 5 2
8
R.O. Hahalev
16 6738.64 3 4 2 3 2
9
Mr Valentin Buhtoyarov
9 1750.27 3 1 2 2
10
Tatneft OOO
4 1150.14 3 1

Top 10 Trainers

Click Here To More Seasons
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Mr. V.G. Yurchenko
37 29406.4 8 3 6 9 2
2
Mr Amirbek Kh. Derov
23 22244.8 6 8 4 3 2
3
Mr S.H. Semyonov
35 15443.4 8 7 12 5 1
4
Mr Vladimir Vasilenko
60 15222 10 10 12 13 11
5
Mr D.I. Mindzhiya
14 7353.96 5 3 2 2 1
6
Mr V.V. Storcheus
20 6807.64 3 5 2 4 3
7
Mr Dmitry Avramenko
46 5701.22 9 9 9 11 6
8
Mr G.P. Kobalyan
16 5357.56 3 1 3 4
9
Mr A.Yu. Kondrashov
24 3819.96 11 3 5 4
10
Mr V.N. Mikhailiuk
35 3593.95 8 7 10 6 2
SI No Name Races Prize Money 1st 2nd 3rd 4th 5th
1
Mrs D. Bidzhiev
35 4124.68 11 9 5 4 4
2
Mr Yuri Yu. Tikhonov
36 3256.36 8 10 2 5 3
3
Mr Myrzabek A. Kappushev
31 27593.6 8 7 6 6 2
4
Mr Aidamir Shegushev
21 9734.74 8 7 2
5
Mr G.M. Guseinov
35 1958.56 8 3 6 6 8
6
Mr Dzhubey T. Avidzba
19 9404.94 7 8 3 1
7
Mr T.M. Guseinov
32 2885.34 7 6 10 5 4
8
Mr D.D. Sukhanov
15 16427.1 7 5 2 1
9
Mr Kuban Kushubakov
17 5168.7 6 1 1 2
10
Mr A.R. Ishnazarov
22 3283.64 5 5 3 5 2